Díly Indie: Bangalore -
Hampi - Bhadra, Belur
- Šrírangapatam, Mysore -
park Bandipur - čajovou
oblastí - Kochin -
park Periyar - Kottayam
Ustavam festival v Kottayamu
March 15 2012, 8:30 AM
Sedím u chrámu Thirunakkara a poslouchám vystoupení tradičních
indických zpěváků. Mají tu náhodou festival a já mám štěstí, že
jsem jel kolem.
Takhle ten chrám vypadal za dne zvenku:
Typický hinduistický chrám, mohu-li soudit. Moc hezké.
Dokonce jsem v něm zblízka potkal posvátného slona, ale to je na
jiný příběh.
Včerejší kočička
March 17 2012, 4:42 AM
V Kóllamu, zvaném též Quilon nebo tak nějak, jsem si zase užil
bezprostřední Indii. Kousek od pobřeží tam byly všude skládky.
Na jedné z nich jsem viděl docela vyhublou kočičku. Moc dobře se
tady nemá.
Kottájamská řeka
March 17 2012, 4:48 AM
Zatím na mě Indie a její města působila hekticky. Ve městě je
vždycky dopravní chaos (aspoň podle našich měřítek), prach, hluk
a moc lidí. Přemýšlel jsem, že to asi musí být hodně frustrující
život v takovém zmatku. Pak jsem zjistil, že spousta Indů bydlí
v rezidenčních čtvrtích za městem. Aspoň v půlmiliónovém
Kottájamu to tak chodí. Dostal jsem se sem úplně náhodou s
řidičem rikšy, který si potřeboval jenom pro něco cestou skočit
domů. Nakonec jsem se do téhle rezidenční čtvrti nechal znovu
zavést i na noc do starého koloniálního domu. Ubytko stálo pár
šupů a mělo to styl. Ráno jsem se vydal k téhle řece. Šine si to
k moři velmi líně, je překvapivě čistá a ačkoli je dost velká,
na žádné mé mapě nemá jméno. Tak jí říkám Kottájamská.
Psi běželi na kraby
March 17 2012, 3:32 PM
Nadpis jako vystřižený z diktátu pro sedmou třídu se zrovna
odehrál kolem mě. Sedím na břehu oceánu, vlastně ležím na pláži
a nechávám utéct noc. Nad ránem odlétám domů a chtěl jsem
strávit tu polovinu noci u moře.
Na pláž bouřícím příbojem vylézají nějací krabi. Zahrabávají
se do písku. Když se zvednou na své nohy, vypadá to děsně
srandovně, jak jimi kmitají. Vyfotit se to nedá, krabi se mě
bojí a zalézají do svých pískových děr.
Přiběhla smečka psů, napřed čtyř, potom pěti. Když jsem na
pláž asi v půl desáté večer přišel, bylo tu hodně lidí, hráli
ještě ve světle lampy volejbal. Teď lidé odešli, vyšly rovníkové
hvězdy, od moře stoupá slaná teplá mlha a přiběhli psi. Děsně je
baví smáčet se v příboji, ocasy nahoře, běhají sem a tam a
občas zaskočí kraba. Líbí se jim tu. Ostražitě mě obcházejí, a
krabi bezprostředně kolem mě jsou tak v bezpečí. Za hoďku nebo
dvě musím vstát a vydat se na letiště, letí mi to v půl páté. Po
oceánu se mi tedy bude rozhodně stýskat.
Kočičky dne
March 17 2012, 3:37 PM
V tržnici Connemara ve městě Triruvananpuram hlídají prodejnu
kuřecího tři kočičky. Nedaří se jim tu špatně, ani kvůli mě
nezvedly hlavy, i když jsem mlaskal.
Čtvrtá kočička hlídala obchod s hovězím (asi v něm nakupují
muslimové nebo křesťané), ta ale nebyla tak fotogenická.