Díly Portugalska: Do Lisabonu
- Lisabon -
Belém -
Oceanárium -
Sintra, Arabida -
Jídlo -
iPhone -
blog - a
blog
Potřetí do Portugalska
July 3 2012, 3:26 PM
Na
www.nomadi.cz se můžete
dozvědět, že pojedu s partou digitálních momádů do Lisabonu.
Lisabon jsme vybrali jakýmsi konsensem, takže snad to bude
správně. Těším se, že tam dopíšu svůj web
www.portugalsko.net .
Hurá tedy.
Bagetová letecká společnost
July 27 2012, 7:30 PM
TAP Portugal se zatím moc nepředvedla. Je to sice jediná
cestovka, která létá přímý spoj na trase Lisabon Praha, ale nemá
monitory v sedadlech, nemá hudbu do sluchátek a ani pořádné
jídlo. Trvalo jim dost dlouho, než vůbec začali večeři rozvážet
a byla to jen jakási rýže a houska. No ale kvůli jídlu sem
neletíme. Nakonec ale nabídli úžasnou kávu. Prý portugalskou.
Malé hudební bary
July 28 2012, 6:28 AM
Asi se podařilo vybrat na nomádský pobyt zajímavé město. Ačkoli
jsem
v Lisabonu už byl, nevěděl jsem, že tady lze téměř namátkou
najít noční hudební produkce u barů. Zpěvák na fotce měl
zvláštně laděnou kytaru do nějakého durového akordu a při zpěvu
se doprovázel drobými sóly vysoko na hmatníku.
Poté, co se frontman unavil, převzal si kytaru náhodný člen
publika a hodil tam nějakou známou vypalovačku. Přemýšlím, že si
po večerech s sebou začnu brát flétnu.
Páteční noční fiesta
July 28 2012, 6:28 AM
Vlastně nevím, jak jsme tu uličku plnou slavících lidí našli.
Asi jsme v nočním Lisabonu šli proti gradientu opilých a
rozjařených lidí. Dorazili jsme do čtvrti s úzkými uličkami, kde
v barech hrály kapely. To vše kolem druhé v noci.
Ačkoli mělo letadlo značné zpoždění, Robo po zakotvení v
pronajatém bytě hned zavelel, že se ještě jde ven. Pastelaria na
náměstíčku už v půl druhé zavřela, ale bary tady v Lisabonu
jedou až do rána. Pije se sangria, pivo Imperial a Sagres.
Nevím, jestli je to jenom v noci ze sobotu, ale tohle slavení tu
vypadá jako naprosto běžné.
Země pijící kávu
July 28 2012, 12:25 PM
V té samoobsluze jsem strávil asi deset minut hledáním regálu s
čajem. Moc ho tu nemají, protože Portugalci čaji nerozumí a
nepijí ho. Jediný černý čaj je ta nejmenší liptonovská krabička.
Zato mají pár regálů s kávou. Skvělou kávou.
Kulaté kliky
July 29 2012, 11:24 AM
Úplně jsem na tuto portugalskou zvláštnost zapomněl, ale kulaté
kliky jsou tady úplně běžné. Máme je i v našem bytě a užíváme
si, jak jsou nepraktické. Naši běžnou kliku lze otevřít třeba
loktem nebo nějakým jiným trikem. Nic z toho nelze použít na
kliku kulatou, která se musí sevřít a otočit. No... zvykáme si.
Vende se, prodá se
August 1 2012, 5:21 PM
Docela dost často tady v Lisabonu vidím na různých bytech nebo
domech nápis VENDE SE. Znamená to s velkou pravděpodobností, že
nemovitost je na prodej.
Jenom velmi zřídka se přes nápis "vende se" občas objeví jiný
nápis VENDO, což si vykládám jako "prodáno". Nevím, proč to tam
dávají, asi jako reklamu na služby realitky. Další variantou je
Arrenda se, což zase pravděpodobně znamená výzvu k pronájmu.
Přijde mi, že to je tady mnohem častější, než třeba v Praze.
I před čtyřmi lety v Portu jsem si podobných nápisů velmi
všímal, to už pomalu asi začínala krize.