Cesty Yuhůovy > Portugalsko > do Lisabonu

Potřetí do Portugalska

Na www.nomadi.cz se můžete dozvědět, že pojedu s partou digitálních momádů do Lisabonu. Lisabon jsme vybrali jakýmsi konsensem, takže snad to bude správně. Těším se, že tam dopíšu svůj web www.portugalsko.net . Hurá tedy.

Bagetová letecká společnost

TAP Portugal se zatím moc nepředvedla. Je to sice jediná cestovka, která létá přímý spoj na trase Lisabon Praha, ale nemá monitory v sedadlech, nemá hudbu do sluchátek a ani pořádné jídlo. Trvalo jim dost dlouho, než vůbec začali večeři rozvážet a byla to jen jakási rýže a houska. No ale kvůli jídlu sem neletíme. Nakonec ale nabídli úžasnou kávu. Prý portugalskou.

Malé hudební bary

Asi se podařilo vybrat na nomádský pobyt zajímavé město. Ačkoli jsem v Lisabonu už byl, nevěděl jsem, že tady lze téměř namátkou najít noční hudební produkce u barů. Zpěvák na fotce měl zvláštně laděnou kytaru do nějakého durového akordu a při zpěvu se doprovázel drobými sóly vysoko na hmatníku.

Poté, co se frontman unavil, převzal si kytaru náhodný člen publika a hodil tam nějakou známou vypalovačku. Přemýšlím, že si po večerech s sebou začnu brát flétnu.

Páteční noční fiesta

Vlastně nevím, jak jsme tu uličku plnou slavících lidí našli. Asi jsme v nočním Lisabonu šli proti gradientu opilých a rozjařených lidí. Dorazili jsme do čtvrti s úzkými uličkami, kde v barech hrály kapely. To vše kolem druhé v noci.

Ačkoli mělo letadlo značné zpoždění, Robo po zakotvení v pronajatém bytě hned zavelel, že se ještě jde ven. Pastelaria na náměstíčku už v půl druhé zavřela, ale bary tady v Lisabonu jedou až do rána. Pije se sangria, pivo Imperial a Sagres. Nevím, jestli je to jenom v noci ze sobotu, ale tohle slavení tu vypadá jako naprosto běžné.

Země pijící kávu

V té samoobsluze jsem strávil asi deset minut hledáním regálu s čajem. Moc ho tu nemají, protože Portugalci čaji nerozumí a nepijí ho. Jediný černý čaj je ta nejmenší liptonovská krabička. Zato mají pár regálů s kávou. Skvělou kávou.

Kulaté kliky

Úplně jsem na tuto portugalskou zvláštnost zapomněl, ale kulaté kliky jsou tady úplně běžné. Máme je i v našem bytě a užíváme si, jak jsou nepraktické. Naši běžnou kliku lze otevřít třeba loktem nebo nějakým jiným trikem. Nic z toho nelze použít na kliku kulatou, která se musí sevřít a otočit. No... zvykáme si.

Vende se, prodá se

Docela dost často tady v Lisabonu vidím na různých bytech nebo domech nápis VENDE SE. Znamená to s velkou pravděpodobností, že nemovitost je na prodej.

Jenom velmi zřídka se přes nápis "vende se" občas objeví jiný nápis VENDO, což si vykládám jako "prodáno". Nevím, proč to tam dávají, asi jako reklamu na služby realitky. Další variantou je Arrenda se, což zase pravděpodobně znamená výzvu k pronájmu.

Přijde mi, že to je tady mnohem častější, než třeba v Praze. I před čtyřmi lety v Portu jsem si podobných nápisů velmi všímal, to už pomalu asi začínala krize.

Cesty Yuhůovy: Turecko - Maroko - Indie - Portugalsko - Rozcestník a kontakt