Díly Indie: Bangalore -
Hampi - Bhadra, Belur
- Šrírangapatam, Mysore -
park Bandipur - čajovou
oblastí - Kochin -
park Periyar - Kottayam
Hampi
March 1 2012, 4:53 AM
Hampi nebo též Hampí je jedna z těch lokalit, kde se dá strávit
týden nebo víc a stále přitom objevovat něco nového. V případě
Hampi se objevují zbytky obrovského středověkého města, ze
kterého zůstala spousta chrámů, nenapuštěných bazénů a rozvalin.
My bydlíme ve vesničce, které se říká Hampi bazaar.
Nejzajímavější jsou v ní schody k řece.
U řeky se samozřejmě pere prádlo mlácením o kamení.
Nebudu předstírat, že vím, jak se jednotlivé budovy jmenují.
Ono se to sicee sledovat dá, ale já to nesleduju. Postě se
pohybuju lokalitou velkou jako kráva a fotím si, co se mi líbí.
Spousta úžasných míst bývaly bazény. Je možné, že i dnes ve
vlhčích obdobích se bazény plní vodou. V době provozu se plnily
buďto systémem akvaduktů, nebo ze studen.
Krišnův chrám.
Kamenné reliéfy se zvířátky se tu vyskytují v obrovském
počtu. Kámen je žula
Cisterna, v mapách označovaná jako tank, vystavěná z malých
kvádrů prachovce.
Osmihranná cisterna. Hampi se ve středověku jmenovalo
Vidžajanagar. Založeno 1336. Ve vrcholném období tu žilo půl
miliónu lidí a jeho vládci ovládali podstatnou část Indie.
Banány
March 1 2012, 6:48 AM
Ještě jsme banány neochutnali (cpeme se lepšími indickými
dobrotami), ale kolem Hampi jsou banánové plantáže. Na marketu
se prodává deset žlutých banánů za ekvivalent čtyř Kč. Takhle
banány vypadají při sklizni, než se nechají uzrát.
Balení Indek
March 1 2012, 6:56 AM
Všimnul jsem si za dva dny už třikrát, že když se tady mladé
páry navzájem balí, tak chlapec kouká slečně udělat nějaké
fotky. A ona mu k tomu hezky pózuje. Strašně rád fotím holky,
které pózují někomu jinému než mně.
Celé to byla taková idilická scéna na břehu řeky. Kolem děti,
rybáři, krávy a zapadající sluníčko. Do záběru se mi přimotal
nějaký klučina sedící u vody, se slečnou v zákrytu.
První kočička
March 1 2012, 6:56 AM
Jestli mě něco tady v Indii zatím překvapilo, tak relativně málo
koček. Až si skoro říkám, co tady budu fotit? Ne že by tu kočky
nebyly, ale jsou docela plaché, rychle zdrhající. A tak jako
první kočička vyšla jedna velká reliéfní žulová středověká
vytesaná.
Možná to ani není kočička, ale nechci si komplikovat své
oblíbené téma.
Den na kolech
March 1 2012, 6:57 AM
Po včerejším šťastném shledání se zbytkem výpravy padlo
rozhodnutí strávit další den v Hampi na kolech. Půjčení tří
bicyklů tu s množstevní slevou vyhází na sto rupií, takže asi 14
Kč na jedno kolo na den.
Kola to jsou samozřejmě univerzální šunty bez přehazovačky s
divnými brzdami, ale jezdí to. K poznávání rozsáhlých chrámových
a bazénových areálů Hampi je to ideální. Dokonce jsme se stihli
i navzájem ztratit, tak rychle (respektive pomalu) někteří z nás
jezdí.
K snídani čaj
March 4 2012, 6:25 AM
Čaj si dávám u "stánku" na ulici. Není to vlastně stánek, je to
vozík s několika nádobami na jídlo. Čaj je s mlékem sladký a
kořeněný. Znám ho tak z českých čajoven, ale překvapilo mě, že
tady je to ze všeho nejvíc jenom sladká obarvená voda. Ale
chutná mi tak.
Kočička v Hampi
March 4 2012, 6:25 AM
Vlastně jediná kočka, kterou jsme v Hampi pořádně viděli, bydlí
na bazaru, jakési dlouhé návsi. Líbí se jí tu.