Cesty Yuhůovy > Portugalsko > mobily a počítače

Hledání mobilu z druhého konce Lisabonu

Po deseti minutách hledání svého iPhonu ve všech svých kapsách a po všech místech v bytě dospěl Václav k závěru, že ho musel nechat v taxíku, kterým se vozili na výletě v Belému. Popíšu vám, jak jsme se jej pak snažili získat zpátky pomocí dostupných technologií. Přijít o iPhone je nepříjemné, protože kromě ztráty drahého přístroje přišel i o spoustu svých dat. Zkoušel ho prozvánět, ale marně. Možná už chcípla baterka, navíc měl vypnuté vyzvánění.

Nabízelo se vyzkoušet aplikaci Find My iPhone. Spustí se na jiném applovském zařízení, zadá se do ní jméno ztraceného zařizení a heslo, načež aplikace ukáže na mapě polohu zařízení. Pokud to zařízení funguje. Václavův mobil ještě fungoval. Na počítači aplikace ukázala, že hledaný iPhone leží kdesi na druhém konci Lisabonu ve čtvrti Belém.

Asi tam leží v taxíku. Plán byl následující: Václav se pro svůj mobil vydá jiným taxíkem. Já pojedu s ním, protože jsem byl jediným přítomným majitelem jiného iPhone. Protože mi blbne roaming, zůstanou na bytě s počítačem Petra a Mira na telefonu. Vyběhli jsme mávat na taxík, já jsem zatím šteloval svůj roaming, aby mi vůbec naběhly mapy. Z prvních pár minut jízdy taxíkem si skoro nic nepamatuju. Řítili jsme se nocí dolů k řece. Řidič taxíku pochopil vážnost situace a přidupnul plyn. Okolní auta nadávala.

Když jsem roaming rozběhal, čekalo mě nepříjemné překvapení. Václavův mobil se podle aplikace Find My Iphone na mapě pohyboval! Doposud to bylo jednoduché -- stačilo dojet na místo, které bylo označené na mapě. Teď se zadání změnilo: budeme v jednom taxíku stíhat jiný taxík, o kterém nic nevíme.

Situace docela jak ze scifi detektivky. Jedno mobilní zařízení vysílá signál přes BTS o své poloze, které určuje podle družice. V druhém taxíku sedí u druhého zařízení navigátor, určuje svou polohu podle družice a z BTS stahuje mapové podklady, aby dohnal ten první taxík.

Projížděli jsme podél řeky už přes čtvrť Belém. Pohyb hledaného mobilu na mapě se zastavil uprostřed nějakého domu. Až tam dojedeme, to polezeme k někomu domů? Naštěstí byla mapa nepřesná a na leteckém snímku šlo rozeznat parkoviště.

Václav vyskočil z taxíku, jakmile jsme dojeli na danou adresu. Porovnal jsem naši polohu a křičel na něj: "tam u těch laviček". Václav později vyprávěl, že zatímco jsem byl v autě, doběhl k překvapenému hloučku Portugalců, kteří v rohu parkoviště na lavičce spekulovali, co udělají s nalezeným iPhnem. Najednou se u nich zjevil nějaký cizinec a začal jim děkovat. Párkrát se navzájem uklonili, předali si mobil, cizinec naskočil do taxíku a opět odfrčel.

Večer jsme se pak na kafi povzbuzovali historkami, jak by podobné hledání vypadalo ještě před pěti lety. A jak bychom tomuhle zápisku prostě nevěřili, leda by byl z filmu. Kromě toho jsme měli štěstí: hned po návratu nalezenému iPhonu definitivně došla baterka.

Matěj Novák responded: No, akorát teď přijde od telekominíků faktura za roaming ve výši ceny bazarového iphonu…

Výhoda dvou procesorů

Vzal jsem si s sebou do Lisabonu (kromě telefonu) jenom svůj lehký cestovní notebook. Není to žádná stará plečka, ale občas mu dávám zabrat. Včera jsem se učil počítat distanční mapy klasifikačních signálů softwarem Orange Canvas. Má to na pozadí nějaké pythoní skripty a jak je vidět, umí používat jenom jeden procesor. Takže zatímco se mapa počítá a absolutně na mě nereaguje, můžu klidně na počítači dělat něco jiného.

Pokud vám to připadá jako Windows XP, tak ne, jsou to sedmičky potuněné do retrostylu.

Mírně rozbitá klávesnice

Během půlnočního kávového sezení u kiosku v parku mi spadla klávesnice na zem. Je to klasická applovská klávesnice. Docela při tom pádu narazila. Rozbila se velmi zajímavým způsobem. Ohnul se hliník kolem vypínače a způsobil, že spínač je stále stisknutý. Překvapivě i potom klávesnice funguje, jenom se musí vypínat vyndaváním baterek.

Doma jsem hliník ořezal a už to zase funguje jak má. Stejně ale budu muset někdy pořešit, aby se ta klávesnice nezapínala tak snadno. Když je třeba v batohu a omylem se nějakým pohybem zapne, tak se potom divím, co mi to ten iphone vyvádí. Typicky se zesvětluje a pohasíná, ale někdy i klávesnice z báglu něco napíše nebo odinstaluje.

Cesty Yuhůovy: Turecko - Maroko - Indie - Portugalsko - Rozcestník a kontakt