Cesty Yuhůovy > Portugalsko > Sintra, Arábida, Palmela

Výlet do Sintry

Po různých skupinkách se vydáváme z lisabonu do Sintry, což je taková turistická oblast za předměstími Lisabonu, u hor. Info: https://www.portugalsko.net/portugalsko/sintra.html

Kromě městečka Sintra, které je echt turistické, třebas malebné, se dá stoupat na hrady. Jeden hrad je opravdický maurský.

Další hrady jsou už z 19. století, obvykle romantizující sloh. Jsou příliš překrášlené, takže o nich sem psát nebudu.

Sekvojový park

Pod hradem Pena v Sintře je docela dost velká část parku osázena sekvojemi. Mají tu na západním pobřeží Evropy docela dobré podmínky, trochu jako v Kalifornii.

Čerstvě napářené mraky

Pozorujíce z nejvyšího vrcholu Sintranského pohoří okolí, všimli jsme si krásně nízkých mraků. Byly čerstvě nasbírané z oceánu a pospíchaly se rozplynout nad pevninu.

Na konci světa

Nejzápadnější bod evropské pevniny je mys Cabo da Roca kousek od Lisabonu. Otry vzal dneska večer auto a dovezl nás tam tak, že jsme ještě stihli západ slunce. Lidí bylo na mysu hodně, protože dneska měli Portugalci nějaký svátek nanebevstoupení, tak asi měli volno.

Kromě focení zapadajícího sluníčka jsme přemýšleli, jestli to je fakt konec světa. https://www.youtube.com/watch?v=_xAKGatOo70

Rezervace Arábida

Na předposlední den jsme si s částí naší výpravy udělali výlet do rezervace Arábida. Je to pár desítek kilometrů na jih od Lisabonu. Velký útes vytváří pohoří a padá do moře docela strmě.

Uprostřed parku je velká živá pláž oblepená mnoha skrytými parkovišti. Nevím, do jaké míry to tady s ochranou přírody myslí vážně. Ale hezké to je a dobře jsme se vykoupali.

Kočička z Palmely

Palmela je malé městečko u Setůbalu. V uličkách tady žije hodně domáckých lidí, psů a kočiček. Kočky jsou většinou krotké a nechají se hladit.

Hrad a vesnička Palmela

Když jsme odjížděli po nějaké okresce ze Setůbalu, na horizontu už se rýsoval vysoký kopec s hradem. Měli jsme namířeno do jakési údajně malebné vesničky Palmela. Čím víc jsme se blížili, tím víc nám docházelo, že ten hrad bude k té vesničce patřit. Objížděli jsme to trochu šíleně, takže jsme značný kus cesty museli nakonec dorazit pěšky. Bylo to dobře, i když hodně ko kopce, prostě pěkná procházka. Nahoře nás čekal hrad z asi devátého století, původně dostavovaný. Nahoře je zrekonstruovaný palác (slouží jako nóbl ubytování typu pousada) a kostel. A hezké výhledy. Doporučuji Palmelu na výlet z Lisabonu.

Cesty Yuhůovy: Turecko - Maroko - Indie - Portugalsko - Rozcestník a kontakt